Ζωή και Θάνατος. Το αιώνιο δίπολο σαφώς και δεν θα μπορούσε να λείπει από την κινηματογραφική θεματολογία. Και δεν αναφερόμαστε φυσικά στη χρήση μιας γέννησης ή ενός θανάτου (ή περισσότερων) για λόγους δράματος, αλλά για μία μελέτη πάνω στη μεταφυσική άποψη του ζητήματος.
![](https://www.filosofikilithos.gr/wp-content/uploads/2020/05/what-dreams-may-come-1-683x1024.jpg)
Στο What Dreams May Come βλέπουμε μία ιστορία αγάπης πριν και μετά το θάνατο. Έναν περίπου χρόνο μετά τον θάνατο των παιδιών του, ο Chris πεθαίνει και ο ίδιος σε τροχαίο ατύχημα. Αφού μένει στη γη για ένα διάστημα σαν πνεύμα, ξυπνάει στον παράδεισο, ένα μέρος το οποίο μπορεί να διαμορφώσει με τη φαντασία του. Μαθαίνοντας όμως ότι η Annie, η αγαπημένη του σύζυγος, μην μπορώντας να αντέξει άλλο, αυτοκτόνησε, αποφασίζει να κατέβει στην κόλαση για να την ξαναβρεί. Η ιστορία βέβαια περνάει σε δεύτερη μοίρα μπροστά στην οπτική πανδαισία της αναπαράστασης του επέκεινα. Αξίζει να αναφερθεί ότι ο Richard Matheson, συγγραφέας του βιβλίου στο οποίο βασίστηκε η ταινία, ερεύνησε και χρησιμοποίησε πραγματικές δοξασίες για να περιγράψει τον κόσμο που υπάρχει μετά το θάνατο.
![](https://www.filosofikilithos.gr/wp-content/uploads/2020/05/Lovely_bones_ver2.jpg)
Στο ίδιο μοτίβο κινείται και το The Lovely Bones. Η 14χρονη Susie Salmon ζει στη Philadelphia των αρχών της δεκαετίας του ’70, μέχρι που πέφτει θύμα δολοφονίας. Καθώς δεν έχει βρεθεί ούτε το πτώμα ούτε ο δράστης, η ψυχή της δεν μπορεί να βρει γαλήνη κι έτσι παραμένει παγιδευμένη σε ένα ονειρικό υπερπέραν. Από εκεί παρατηρεί –και μας αφηγείται- την ιστορία της οικογένειάς της αλλά και του δολοφόνου της.
![](https://www.filosofikilithos.gr/wp-content/uploads/2020/05/91OVDe-sGL._AC_SL1500_.jpg)
Το Cloud Atlas, βασισμένο στο ομώνυμο βιβλίο του David Mitchell, μας παρουσιάζει τις ιστορίες έξι προσώπων σε έξι διαφορετικές χρονικές περιόδους, από τον 19ο αιώνα έως ένα μετα-αποκαλυπτικό μέλλον. Οι ιστορίες μας αποκαλύπτονται με τμηματικό, μη γραμμικό τρόπο, πλεκόμενα μεταξύ τους, όπως τα κομμάτια ενός παζλ ή τα νήματα ενός υφαντού, σχηματίζοντας μια μεγαλύτερη εικόνα. Η παρουσία των ίδιων ηθοποιών σε διαφορετικούς ρόλους ανά εποχή δεν μπορεί παρά να μας φέρει στο νου τη θεωρία της μετενσάρκωσης, αλλά πέρα απ΄αυτό βλέπουμε πώς η ζωή και ο θάνατος ενός ατόμου μπορεί να επηρρεάσει με καθοριστικό τρόπο όχι μόνο το άμεσο περιβάλλον του, αλλά και τις γενιές που θα ακολουθήσουν, επειδή, πραγματικά, όλα συνδέονται.
![](https://www.filosofikilithos.gr/wp-content/uploads/2020/05/flat750x075f-pad750x1000f8f8f8.jpg)
Από το ίδιο Τεύχος
27 Ιουλίου, 2024 / ΜΕΤΑΦΥΣΙΚΗ